W dniu 23 kwietnia 2026 r. Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wziął udział w symulowanych ćwiczeniach objętych planem działania systemu PRM zgodnego z wojewódzkim planem medycznych działań ratowniczych, a także z aktualnymi krajowymi wytycznymi z zakresu zdarzenia mnogiego, masowego oraz katastrofy.

Ze względu na dużą liczbę osób poszkodowanych w jednym zdarzeniu w tej samej lokalizacji (wypadek komunikacyjny) na miejsce zdarzenia zadysponowano jednostki Policji, Pogotowia Ratunkowego Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych z sąsiednich gmin.

Jedna z karetek z zespołem ratowników medycznych została zadysponowana na miejsce zdarzenia, gdzie kierownik zespołu koordynował akcją medyczną. Drugi ratownik medyczny przeprowadzał TRIAGE osób poszkodowanych, wstępnie zabezpieczonych przez Straż Pożarną, która jako pierwsza dotarła na miejsce zdarzenia.

Ratownik Medyczny w strefie czerwonej przeprowadzał medyczne czynności ratunkowe w celu ustabilizowania parametrów życiowych, zabezpieczenia i przygotowania poszkodowanych do przewiezienia na Szpitalny Oddział Ratunkowy. Nasz zespół wyjazdowy oraz inne zespoły medyczne będące na miejscu, transportowały pacjentów także do naszego Szpitala. W tym samym czasie personel ratowniczy i lekarski czekający w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, przygotowywał się na przyjęcie 12 osób poszkodowanych w zdarzeniu. Po przyjęciu pacjentów od zespołów ratownictwa medycznego, zostały wdrożone procedury medyczne obsługi pacjentów mające na celu: segregację medyczną pacjentów, opiekę ratowniczą oraz lekarską, powiadomienie Prezesa i lekarzy z oddziałów zabiegowych o zdarzeniu.

Kolejnym etapem było przeprowadzenie badań diagnostycznych i obrazowych oraz przekazanie wybranych pacjentów w zależności od odniesionych i zdiagnozowanych obrażeń na poszczególne oddziały Szpitala.

Personel uczestniczący w ćwiczeniach po ich zakończeniu wziął udział w spotkaniu podsumowującym całą akcję ratowniczą przeprowadzoną na miejscu zdarzenia oraz działania medyczne i lecznicze odbywające się na SOR mające na celu omówienie wniosków i zaleceń.

Cieszymy się, że nasza kadra ponownie zdobyła kolejne cenne doświadczenia i utrwaliła posiadane kwalifikacje mające na celu w jak najkrótszym czasie udzielić pomocy medycznej jak największej liczbie poszkodowanych.