4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem.

Co roku około 3000 kobiet w Polsce słyszy diagnozę nowotworową, a cichy zabójca uśmierca ich aż ok. 1600. Artykuł przygotowany przez portal natu.cere https://natu.care/pl/zdrowie/rak-szyjki-macicy. ma na celu przekazanie istotnych informacji takich jak zmniejszenie ryzyka zachorowalności na raka poprzez zmianę w stylu życia, wprowadzenie szczepień i badań przesiewowych do których zalicza się cytologia.

Zespół Ginekologów pracujący w naszej Poradni Ginekologiczno – Położniczej co roku bada setki kobiet. Zapewnia możliwość wykonania kompleksowych badań ginekologicznych, w tym badania cytologicznego umożliwiającego wykrycie zmian przedrakowych i nowotworowych w ich wczesnym stadium rozwoju w ramach NFZ.

Istotne jest, aby wprowadzać możliwości zapobiegawcze rozwojowi chorób. Dlatego Szpital zdecydował się wprowadzić szczepienia przeciwko HPV w poradni ginekologicznej. Mogą Państwo zadać pytanie po co szczepienie przeciwko HPV? To właśnie długotrwałe zakażenie tym wirusem najczęściej prowadzi do raka szyjki macicy, ale HPV nie atakuje tylko kobiet. Również mężczyźni są narażeni na konsekwencje zakażenia tym wirusem. HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, powoduje on zmiany skórne w postaci brodawek tzw. kłykcin kończystych.

Zalecany wiek szczepienia to okres od 9 r. ż. tj. przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, jednak nie ma górnego pułapu wiekowego. Szczepienia wykazują się dużą skutecznością w zapobieganiu chorobom związanym z zakażeniami HPV (w tym typu onkogennego).

Zachęcamy Państwa do skorzystania z dodatkowego świadczenia w naszej Poradni.

Szczegółów na temat szczepień i badań udzieli Poradnia Ginekologiczno – Położnicza,

tel. 61 281 5429, od poniedziałku do piątku od godziny 7:00-14:30.

źródła: www.natu.care w ww.gov.pl www.hpv.pl