Oddziałowa:

Danuta Gawenda

Kontakt:

Kierownik:
61 281 55 40

Położna:
61 281 55 65

Sekretariat:
61 281 55 60

Położne:
61 281 5565

Galeria zdjęć
Odwiedziny na Oddziale Położniczym
Z życia oddziału

Oddział Noworodkowy

Wieloletnie starania Szpitala o drugi poziom w dziedzinie neonatologii zaowocowało uzyskaniem pozytywnej opinii Wojewódzkiej Konsultant ds. Neonatologii i zgodą na realizację świadczeń, wydaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia na podwyższenie poziomu referencyjności. Oznacza to, że zapewnimy specjalistyczną opiekę noworodkom urodzonym w naszym szpitalu przedwcześnie, z niską masą ciała, z koniecznością stałego monitorowania pracy serca, oddechu i temperatury lub z problemami oddechowymi. Oddział będzie mógł także pomóc noworodkom urodzonymi w innych placówkach szpitalnych i przyjąć noworodki wymagające pomocy medycznej na poziomie drugiego stopnia. – zmiana stopnia referencyjności oficjalnie obowiązuje od 1 września 2022r. 

 

Oddział Noworodkowy mieszczący się na IV piętrze w szpitalu jest oddziałem o II poziomie w trójpoziomowym systemie opieki perinatalnej (okołoporodowej) w Polsce.
Z miesiąca na miesiąc, rodzi się w Szpitalu w Śremie coraz większa liczba dzieci. Sprawujemy zasadniczo opiekę nad noworodkami wymagającymi normalnej opieki (zdrowe noworodki), ale gdy zaistnieje potrzeba również służymy pomocą noworodkom wymagającym intensywnej i szczególnej opieki. Na oddziale znajduje się jedno stanowisko intensywnej opieki i dwa stanowiska wzmożonego nadzoru. W trudniejszych przypadkach przekazujemy noworodka specjalistycznym transportem do placówki o wyższym stopniu referencyjności (szpital kliniczny).
Oddział dysponuje 20 łóżeczkami wyłącznie w systemie rooming in. Oznacza to, że już od pierwszych chwil po porodzie matka i jej dziecko są razem. Już na sali porodowej kładziemy dziecko mamie na brzuch, umożliwiając kontakt „skóra do skóry”. Na oddziale Położniczym, łóżko noworodka znajduje się bezpośrednio przy mamie. Ta bliskość stwarza matce możliwość obserwacji, pielęgnacji i karmienia naturalnego, które promujemy w naszym Szpitalu. Dla dziecka z kolei system ten oznacza większe poczucie bezpieczeństwa i sprzyja budowaniu więzi emocjonalnej z mamą. Korzyścią dla obu stron jest również łatwiejszy wstęp do karmienia piersią – dziecko mniej płacze, jest spokojne, dzięki czemu możliwe jest szybsze nauczenie się rozumienia potrzeb noworodka.
Zapewniamy w zależności od woli Pacjentki, jej sił po porodzie, samopoczucia, potrzeby wypoczynku dodatkową opiekę nad noworodkiem zarówno w dzień jak i w nocy.

Nad bezpieczeństwem noworodków czuwa lekarz specjalista neonatolog dr n. med. Magdalena Świrkowicz – Kierownik Oddziału oraz Pielęgniarka Oddziałowa Pani Danuta Gawenda wraz z doświadczonymi pielęgniarkami, które uczą pielęgnacji noworodka i nadzorują prawidłowe przystawianie do piersi i karmienie maleństwa przez mamę. Zdrowy noworodek po porodzie fizjologicznym przebywa na oddziale z mamą dwie pełne doby. W tym czasie wszystkie dzieci mają wykonany test pulsoksymetryczny (badanie serca w kierunku wykrycia dużych wad wrodzonych) oraz testy przesiewowe.
Od kilku lat jesteśmy również uczestnikiem Programu Wczesnego Wykrywania Wad Słuchu u Noworodków organizowanego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, dzięki któremu każdy noworodek urodzony w Szpitalu w Śremie, poddawany jest przesiewowemu badaniu słuchu.
Oddział w pełni zabezpiecza małego pacjenta w niezbędną bielizną pościelową, kaftaniki, koszulki, czapeczki, a także potrzebne kosmetyki i środki higieniczne (pieluszki). Mama ma do dyspozycji wysokiej klasy elektryczny laktator.

Po opuszczeniu Oddziału Noworodkowego mali pacjenci trafiają pod opiekę lekarza rodzinnego.
Ważne informacje:
1. Kierownik Oddziału Noworodkowego: tel. 61 281 55 40
2. Położna Oddziałowa Oddziału Noworodkowego: tel. 61 281 55 65
3. Sekretariat Oddziału Noworodkowego 61 281 55 60
4. Położne tel. 61 281 5565

 


Galeria zdjęć

Oddział

Sala obserwacji noworodka

Sala intensywnej opieki dla noworodków

 

3.04.2023r.
Dzięki Fundacji WOŚP Oddział Noworodkowy został zaopatrzony w 2 nowe respiratory. Serdecznie dziękujemy za wieloletnie wsparcie.


Odwiedziny na Oddziale Położniczym

Sugerujemy, aby odwiedziny na Oddziale Położniczym odbywały się

w godzinach od 14.00 do 17.00

Dziękujemy za wyrozumiałość w kwestii organizacji odwiedzin, wszystko w celu zagwarantowania pełnego bezpieczeństwa najmłodszym Pacjentom

1.Pacjentki można odwiedzać we wszystkie dni tygodnia.

2. Maksymalny czas odwiedzin 1 godzina.

3. Sugerujemy, aby Pacjentki odwiedzali tylko ojcowie dzieci.

4.Osoba odwiedzająca nie może mieć objawów infekcji (min. kataru, kaszlu, gorączki).

5. Osoba odwiedzająca musi dokonać dezynfekcji rąk.

6. Podczas wizyty bezwzględnie konieczne jest założenie maseczki szczelnie zakrywającej usta i nos.


Z życia oddziału

28.03.2023r. w Naszym Szpitalu przyszły na świat bliźniaki.
Jasia i Ignasia powitaliśmy dzięki opiece i czujności Pana Doktora Osińskiego, który prowadził ciążę Pani Karoliny w naszej Poradni ginekologiczno – położniczej, a także przeprowadził zabieg cięcia cesarskiego. Chłopcy urodzili się zdrowi, a mama w pełni sił dzielnie od samego początku zajmowała się maleństwami, oczywiście wspierana przez cudowny personel położniczy.

 

21.03.2023 r.

 

8.03.2023r. Dzień kobiet

06.03.2023r.

W naszym szpitalu pobieramy badania przesiewowe u każdego noworodka. Po co je pobieramy?
Badania przesiewowe to badania profilaktyczne, finansowane przez NFZ – wykonywane u wszystkich noworodków urodzonych w Polsce.
Do tej pory program badań przesiewowych obejmował 29 chorób takich jak: mukowiscydoza, fenyloketonuria czy inne wady związane z metabolizmem. Od niedawna do programu przesiewowego dołączyła także diagnostyka w kierunku SMA (rdzeniowego zaniku mięśni).
Jest to ciężka, rzadka choroba, w której z powodu wady genetycznej obumierają neurony w rdzeniu kręgowym odpowiadające za skurcze i rozkurcze mięśni. Brak impulsów nerwowych prowadzi do uogólnionego osłabienia i postępującego zaniku mięśni szkieletowych, a w ostateczności – do częściowego albo całkowitego paraliżu.
W przypadku wykrycia choroby informacja ta zostanie natychmiast przekazana opiekunom dziecka. Otrzymują oni także informację, gdzie się zgłosić aby potwierdzić diagnozę i rozpocząć ewentualne leczenie.
Dzięki tym badaniom wczesne wykrycie choroby przyczynia się do szybkiego wdrożenia leczenia i  poprawy komfortu życia maluszka.

Przyjście dziecka na świat to moment, w którym rodzice uświadamiają sobie jak wiele zmieni się w ich dotychczasowym życiu. Od teraz trzeba uchwycić delikatną rączkę swojego maleństwa i pomóc mu bezpiecznie wkroczyć w życie.
Oliwia
Od 1 września 2022r. Oddział Noworodkowy posiada IIgi stopień referencyjności, dlatego możemy witać na świecie wcześniaki już od 32 tygodnia ciąży.
Najważniejszą chwilą dla naszego personelu jest moment, gdy maleństwo może opuścić inkubator i znaleźć się w objęciach mamy. Takie chwile są bezcenne i warte uwiecznienia.
Oto niektóre skarby urodzone w lutym w naszej placówce. Przedstawiamy urywek tych wyjątkowych chwil w fotorelacji.
Zdjęcia wykonała nasza cudowna położna Pani Joanna Muszyńska z Joanna Muszyńska – La Petite Photo